
Mazda 6 w stylistyce Kodo z pełnym pakietem SkyActiv: wolnossące benzyny o wysokim stopniu sprężania, klasyczny 6-biegowy automat i diesel 2.2 o niskim stopniu sprężania. Benzynowe 2.0 165, a zwłaszcza 2.5 z 6AT, to jedne z najmniej awaryjnych układów napędowych segmentu D tej dekady; wczesne diesle 2.2 (2012–2015) miały problemy z sadzą, wtryskiwaczami i rozrzedzaniem oleju, które w dużej mierze usunięto konstrukcyjnie przy modernizacji w 2018 roku. Trzy fazy wizualne (2012, 2015, 2018) i kombi, które należy do najładniejszych na drogach. W Europie wycofana w 2023 roku, dzięki czemu ceny późnych egzemplarzy trzymają się mocno.




Najsłabsza odmiana SkyActiv-G. Osprzęt identyczny jak w 165, tańsze ubezpieczenie; z automatem niespieszna, ale bardzo trwała.
Wzorcowa Mazda 6 w Polsce: wolnossąca benzyna 165 KM z 6-biegowym manualem lub świetnym 6-biegowym automatem z przekładnią hydrokinetyczną. Nie jest szybka, ale kulturalna, oszczędna jak na swój typ i niemal nudno niezawodna.
Tylko z automatem, zwykle SkyPassion. Najspokojniejszy układ napędowy sprzed 2018 roku; 8–9 l/100 km w jeździe mieszanej, praktycznie nie ma się tu co zepsuć.
Modernizacja z 2018 roku z odłączaniem cylindrów i poprawionym 6AT. Najlepsza Mazda 6, jaka istnieje: cicha, wystarczająco szybka i sprawdzona. Późne kombi w specyfikacji Takumi/Signature to kolekcjonerskie auta rodzinne tej klasy.
Ulubieniec flot w Polsce. Niskoprężny diesel biturbo; wczesne auta (do 2015 roku) cierpiały na sadzę w oleju i usterki wtryskiwaczy, egzemplarze z lat 2016–2017 są lepsze, a od 2018 roku mają przerobiony silnik. Świetne spalanie, jeśli auto jeździło po trasach.
Mocniejsza odmiana tego samego diesla; kombi AWD (2015+) było w Europie rzadkie. Te same zastrzeżenia co do wczesnych partii; dobry egzemplarz to auto, które bez wysiłku pokonuje długie trasy.
Przeprojektowanie z 2018 roku: nowe wtryskiwacze, zmienione spalanie i mocniejsze wnętrze silnika. Dużo mniej kłopotliwy niż wczesne silniki, choć nadal potrzebuje jazdy autostradą, żeby DPF i olej były w porządku. Diesel, który warto kupić, jeśli diesel jest potrzebny.
| Silnik | Na sprzedaż teraz | Lata | Skrzynia · napęd | Poszukiwany | Solidność | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|---|
2.0 SkyActiv-G · 145 KM Benzyna · Mazda6 2.0 145 · PE-VPS | 60 | 2013–2018 | Manualna / Automatyczna FWD | Najsłabsza odmiana SkyActiv-G. Osprzęt identyczny jak w 165, tańsze ubezpieczenie; z automatem niespieszna, ale bardzo trwała. | ||
2.0 SkyActiv-G · 165 KM Benzyna · Mazda6 2.0 165 · PE-VPS | 220 | 2013–2023 | Manualna / Automatyczna FWD | Wzorcowa Mazda 6 w Polsce: wolnossąca benzyna 165 KM z 6-biegowym manualem lub świetnym 6-biegowym automatem z przekładnią hydrokinetyczną. Nie jest szybka, ale kulturalna, oszczędna jak na swój typ i niemal nudno niezawodna. | ||
2.5 SkyActiv-G · 192 KM Benzyna · Mazda6 2.5 192 · PY-VPS | 86 | 2013–2018 | Automatyczna FWD | Tylko z automatem, zwykle SkyPassion. Najspokojniejszy układ napędowy sprzed 2018 roku; 8–9 l/100 km w jeździe mieszanej, praktycznie nie ma się tu co zepsuć. | ||
2.5 SkyActiv-G · 194 KM Benzyna · Mazda6 2.5 194 (2018+) · PY-VPS | 22 | 2018–2023 | Automatyczna FWD | Modernizacja z 2018 roku z odłączaniem cylindrów i poprawionym 6AT. Najlepsza Mazda 6, jaka istnieje: cicha, wystarczająco szybka i sprawdzona. Późne kombi w specyfikacji Takumi/Signature to kolekcjonerskie auta rodzinne tej klasy. | ||
2.2 SkyActiv-D · 150 KM Diesel · Mazda6 2.2 D 150 · SH-VPTS | 70 | 2013–2023 | Manualna / Automatyczna FWD | Ulubieniec flot w Polsce. Niskoprężny diesel biturbo; wczesne auta (do 2015 roku) cierpiały na sadzę w oleju i usterki wtryskiwaczy, egzemplarze z lat 2016–2017 są lepsze, a od 2018 roku mają przerobiony silnik. Świetne spalanie, jeśli auto jeździło po trasach. | ||
2.2 SkyActiv-D · 175 KM Diesel · Mazda6 2.2 D 175 · SH-VPTS | 75 | 2013–2018 | Manualna / Automatyczna FWD / 4x4 | Mocniejsza odmiana tego samego diesla; kombi AWD (2015+) było w Europie rzadkie. Te same zastrzeżenia co do wczesnych partii; dobry egzemplarz to auto, które bez wysiłku pokonuje długie trasy. | ||
2.2 SkyActiv-D · 184 KM Diesel · Mazda6 2.2 D 184 (2018+) · SH-VPTS | 4 | 2018–2023 | Manualna / Automatyczna FWD / 4x4 | Przeprojektowanie z 2018 roku: nowe wtryskiwacze, zmienione spalanie i mocniejsze wnętrze silnika. Dużo mniej kłopotliwy niż wczesne silniki, choć nadal potrzebuje jazdy autostradą, żeby DPF i olej były w porządku. Diesel, który warto kupić, jeśli diesel jest potrzebny. |
Polska wersja bazowa: felgi aluminiowe 17 cali, klimatyzacja, tapicerka materiałowa, proste audio; najwcześniejsze auta nie mają ekranu MZD. Rzadka, bo większość kupujących wybierała wyżej.
Najpopularniejsza wersja: dwustrefowa klimatyzacja, tempomat, kamera cofania i nawigacja (2015+), dostęp bezkluczykowy, w autach po liftingu światła LED. Specyfikacja flotowa i najlepszy stosunek ceny do wartości na rynku wtórnym.
Uwaga: Często wystawiana jako „SkyPassion” przez sprzedających, którzy mylą ekoskórę ze skórą; sprawdź BOSE i elektryczne fotele z pamięcią.
Najwyższa polska wersja: skóra, BOSE, elektryczne fotele z pamięcią, felgi 19 cali, ksenony lub adaptacyjne LED, wyświetlacz przezierny, w późniejszych autach pełne i-ACTIVSENSE. Bez różnic mechanicznych.
Nazwy wersji z rynku niemieckiego spotykane w importach: Exclusive-Line to mniej więcej SkyMotion, Sports-Line to najwyższa specyfikacja z BOSE, skórą i felgami 19 cali.
Uwaga: „Sports-Line” bywa odczytywane jako wersja sportowa; to linia wyposażenia, a „Sport Kombi” w starszych niemieckich ogłoszeniach oznacza po prostu kombi.
Flagowy pakiet wnętrza po 2018 roku: skóra Nappa, deska z Ultrasuede, drewno Sen, wentylowane fotele, kamera 360° i 7-calowe cyfrowe zegary. Nazwa zależy od rynku (Signature, Takumi, Sports-Line Plus).
Uwaga: Część sprzedających nazywa „Signature” każde SkyPassion od 2018 roku; zdradzają je pas Ultrasuede na desce i wentylowane fotele.
Edycja na stulecie w kolorze Snowflake White z bordową skórą, emblematami i dywanikami 100th Anniversary; na bazie najwyższej wersji z 2.0 165 lub 2.5 194 (a na niektórych rynkach z 2.2 D).
Duża podaż w Polsce: Mazda Polska sprzedawała GJ masowo firmom, więc kombi SkyMotion 2.0 165 i 2.2 D 150 z historią w polskim ASO są częste, do tego importy z Niemiec w wersjach Exclusive-Line/Sports-Line. Benzyny z automatem najlepiej trzymają wartość i najszybciej się sprzedają; wczesne diesle są wyraźnie tańsze z powodu swojej opinii, i słusznie. 2.5 jest rzadkie i warto go poszukać. Od kiedy model zniknął z europejskiej oferty w 2023 roku, auta z lat 2020–2023 prawie nie tracą na wartości.
Pogrupowane z 546 aktualnych ogłoszeń: co ludzie sprzedają, za ile i z jakim przebiegiem.
| Silnik | Udział | Mediana ceny | Mediana przebiegu | Skrzynia · napęd |
|---|---|---|---|---|
2.0 Benzyna · 165 KM 2.0 SkyEnergy | 40% | 59 500 PLN | 150 500 km | Manualna / Automatyczna · FWD |
2.5 Benzyna · 192 KM 2.5 Skypassion I-ELoop | 20% | 59 900 PLN | 147 000 km | Automatyczna / Manualna · FWD |
2.2 Diesel · 175 KM 2.2 D Skypassion I-ELoop | 14% | 32 900 PLN | 206 000 km | Automatyczna / Manualna · FWD / 4x4 |
2.2 Diesel · 150 KM 2.2 D Skyenergy I-ELoop | 13% | 28 900 PLN | 219 213 km | Manualna / Automatyczna · FWD / 4x4 |
2.0 Benzyna · 145 KM 2.0 SkyMotion | 10% | 59 900 PLN | 151 670 km | Manualna / Automatyczna · FWD |
2.0 LPG · 165 KM 2.0 SkyEnergy | 1% | 72 900 PLN | 190 000 km | Automatyczna / Manualna · FWD |
2.5 LPG · 192 KM 2.5 SkyDream | 1% | 49 900 PLN | 142 725 km | Automatyczna / Manualna · FWD |
2.5 Benzyna · 141 KM | 0% | 51 900 PLN | 170 000 km | Automatyczna · FWD |
Mediana ceny i przebiegu dla każdego rocznika na sprzedaż.